• Nie minęło zbyt wiele czasu od rozpoczęcia działalności AKSO, a po całej Otchłani rozniosła się wieść o tajemniczej mgle, w której znikają statki. Czytaj więcej...
 • Wstrząsy naruszyły spokój Morza Łez!
  Odczuwalne są na całym jego obszarze, a także na Herbacianych Łąkach i w Malinowym Lesie.
 • Karciana Szajka została przejęta. Nowa władza obiecuje wielkie zmiany i całkowitą reorganizację ugrupowania. Pilnie poszukiwani są nowi członkowie. Czytaj więcej...
 • Spectrofobia pilnie potrzebuje rąk do pracy! Możecie nam pomóc zgłaszając się na Mistrzów Gry oraz Moderatorów.
Trwające:
 • Skarb Pompei
 • Zmrożone Serce


  Zapisy:
 • Chwilowo brak

  Zawieszone:
 • Brak
 • Drodzy użytkownicy, oficjalnie przenieśliśmy się na nowy serwer!

  SPECTROFOBIA.FORUMPOLISH.COM

  Zapraszamy do zapoznania się z Uśrednionym Przelicznikiem Waluty. Mamy nadzieję, że przybliży on nieco realia Krainy Luster i Szkarłatnej Otchłani.

  Zimowa Liga Wyzwań Fabularnych nadeszła. Ponownie zapraszamy też na Wieści z Trzech Światów - kanoniczne zdarzenia z okolic Lustra i Glasville. Strzeżcie się mrocznych kopuł Czarnodnia i nieznanego wirusa!

  W Kompendium pojawił się chronologiczny zapis przebiegu I wojny pomiędzy Ludźmi i KL. Zainteresowanych zapraszamy do lektury.

  Drodzy Gracze, uważajcie z nadawaniem swoim postaciom chorób psychicznych, takich jak schizofrenia czy rozdwojenie jaźni (i wiele innych). Pamiętajcie, że nie są one tylko ładnym dodatkiem ubarwiającym postać, a sporym obciążeniem i MG może wykorzystać je przeciwko Wam na fabule. Radzimy więc dwa razy się zastanowić, zanim zdecydujecie się na takie posunięcie.

  Pilnie poszukujemy Moderatorów i Mistrzów Gry. Jeżeli ktoś rozważa zgłoszenie się, niech czym prędzej napisze w odpowiednim temacie (linki podane w polu Warte uwagi).

  ***

  Drodzy użytkownicy z multikontami!
  Administracja prosi, by wszystkie postaci odwiedzać systematycznie. Jeżeli nie jest się w stanie pisać wszystkimi na fabule, to chociaż raz na parę dni posta w Hyde Park
  .
  Marionetki – otwarte
  Kapelusznicy – otwarte
  Cienie – otwarte
  Upiorna Arystokracja – otwarte
  Lunatycy – otwarte
  Ludzie – otwarte
  Opętańcy – otwarte
  Marionetkarze – otwarte
  Dachowcy – otwarte
  Cyrkowcy – otwarte
  Baśniopisarze – otwarte
  Szklani Ludzie – otwarte
  Strachy – otwarte
  Senne Zjawy – otwarte
  Postaci Specjalne – otwarte

  Ponieważ cierpimy na deficyt Ludzi, każda postać tej rasy otrzyma na start magiczny przedmiot. Jaki to będzie upominek, zależy od jakości Karty Postaci.  » Tablica Ogłoszeń » P&P » Kwestia religii w Krainie Luster i Szkarłatnej Otchłani
  Poprzedni temat :: Następny temat
  Autor Wiadomość
  Parasolnik

  Godność: Alissa Astra
  Wiek: 25 wiosen
  Rasa: Kapelusznik
  Lubi: Książki, lody, likiery, królika
  Nie lubi: Protekcjonalnych dupków
  Wzrost / waga: 151,5 cm, 154 cm w butach i jakieś 160 w kapeluszu. Waży ca 7,5 kamienia
  Aktualny ubiór: Wysokie szare buty na obcasie. https://i.pinimg.com/564x/96/4d/63/964d63d9efb890f0160c4e3ef329fe30.jpg Lazurowe pończochy z granatowym wykończeniem. Nieodłączny kapelusz - marengo z purpurową wstążką i parasol - biały z karminowymi akcentami i osobliwą palisandrową rękojeścią. Misja: Szmaragdowo zielony cheongsam ze smoczym wzroem; szmaragdowo zielone, długie rękawiczki wpadające leciutko w bursztynową pomarańcz przy ramionach; zielona smocza półmaska oraz proste czarne buckiki na płaskim obcasie.
  Znaki szczególne: heterochromia
  Pod ręką: Złoto i srebro do płacenia; bibeloty i
  Broń: Rapier w parasolu, sztylet trójzębny przy pasie i sztylet w bucie
  Nagrody: Kosmata Brosza
  Stan zdrowia: Częściowo zagojone i porządnie opatrzone rozorane udo.
  SPECJALNE: Mistrz Gry (okres próbny)
  Dołączył: 16 Lis 2017
  Posty: 242
  Wysłany: 13 Maj 2018, 21:54   Kwestia religii w Krainie Luster i Szkarłatnej Otchłani  

  Wg mnie religia jakaś powinna być. Po pierwsze dlatego, że nie znam choćby jednej kultury, która by nie wykształciła jakichś wierzeń religijnych, a KL kulturowo nie jest specjalnie odmienny od ziemi. Po drugie wysoka magiczność świata. Magia jest wszędzie, ale nie jest równomiernie rozdysponowana. Na pewno znalazłoby się ileś istot na tyle potężnych, że zyskały by status bóstwa.
  Dlatego sądzę, że całkiem dobre by było coś na kształt szintoizmu. Duża swoboda, ładnie pasuje do duchów opiekuńczych regionów i pomniejszych bóstw. Może mieć też ważniejszy, główny panteon.
  Inną opcją jest Discworldowe podejście - bogowie są niezaprzeczalnym faktem, ale nie wszyscy w nich wierzą i tak, bo po co? Ale to już dość dziwna rzecz i ciężka do wytłumaczenia komuś kto nie zna Świata Dysku.

  Wątpię, że komuś by się chciało odgrywać bardziej religijną postać więc dokładne opisy i struktury nie będą raczej potrzebne (choć są jak najbardziej wykonalne).
  Głównie chodzi mi o aspekt kulturowy. Będąc wierzącym czy nie każdy człowiek zrozumie o co chodzi gdy ktoś mówi, że coś jest "boskie". Każdy będzie wiedział, że coś negatywnego miało miejsce gdy usłyszy "na litość boską!" etc.
  "Na brodę Odyna" :P
  Bez tła religijnego takie rzeczy by nie miały najmniejszego sensu, a bądźmy szczerzy używanie takich zwrotów przychodzi dla większości z nas raczej naturalnie.

  Najbliższa religii rzecz jaką znalazłem na forum jest wierzenie/legenda o Twórcach, którzy stworzyli KL i tym, że Baśniopisarze są jakoby ich potomkami.
  Jeszcze odpowiednik tego samego u Cieni - jakoby oderwanych cieni Twórców.
  _________________
  Subtelny Kłamca

  Stowarzyszenie Czarnej Róży: Członek
  Godność: Aeron Vaele
  Wiek: Ponad 500 lat / Wizualnie lekko ponad 30.
  Rasa: Upiorny Arystokrata
  Wzrost / waga: 182/100 (same rogi trochę ważą)
  Aktualny ubiór: Czarna marynarka ze stójką w typie munduru, zapinana dwurzędowo srebrnymi guzikami, z wyszywanym srebrną nicią wzorem na plecach. Czarne spodnie. Skórzane oficerki. Pas z przytroczonym rapierem.
  Znaki szczególne: Opalizujące granatem, duże, zakrzywione rogi. Tęczowe oczy.
  Zawód: Dowódca Gwardii Arcyksiążęcej
  Pod ręką: Laska (w której jest ukryta broń), zegarek kieszonkowy, sakiewka z pieniędzmi, mały notesik i długopis.
  Broń: Rapier
  Dołączył: 07 Sty 2017
  Posty: 340
  Wysłany: 14 Maj 2018, 08:34     

  Osobiście uważam, że zarówno w Krainie Luster jak i Szkarłatnej Otchłani nie ma racji bytu monoteizm. Na swoich własnych fabułach, z racji tego, że nie wiedziałem jak wygląda kwestia religii, używałem zwrotów typu: "Na wszystkie Demony."
  Koncepcja Twórcy jako boga jest opcją ciekawą, jednak wydaje mi się, że ciekawsze będzie przyjęcie nie jednego, a kilku Twórców. Można do tego wpleść dość powszechny obraz Matki (obecny w wielu religiach) jako bogini kobiet (wszak niewiasty muszą mieć swoją opiekunkę).
  Gdybym miał wskazać religie najbliższe memu wyobrażeniu Uniwersum Spectrofobii, byłyby to religie starosłowiańskie, skandynawskie lub celtyckie, w dużej mierze bazujące na naturze, zjawiskach pogodowych itp.
  Prawdę mówiąc mógłbym pokusić się o rozpisanie religii w wolnym czasie, proponując tym samym czysty projekt, lecz czy jest to potrzebne? Nie mnie oceniać. Faktycznie kwestia religii jest rzeczą ciekawą, ale dotąd niewiele osób miało z tym fabularny problem.
  Oczywiście należy pamiętać, że przez przenikanie się światów, ramy jednej religii zostały zatarte lecz różnice są nadal widoczne. Nie wyobrażam sobie by Thorn nagle zaczął wierzyć w 'obcego' Boga. Pokusiłem się nawet o wspomnienie o tym fabularnie - moja postać dopiero poznaje zwyczaje i wierzenia Ludzi i nie może wyjść ze zdziwienia, bo te światy tak się różnią. Zdarzają się jednak ewenementy jak np. Abigail, Upiorna Arystokratka będąca Chrześcijanką.
  Podsumowując - jestem za otwartością świata. Można stworzyć panteon w ramach ciekawostki, jednak zbudowanie jednej religii będącej religią panującą będzie naprawdę trudne. Trzeba pamiętać, że obok zasad wierzenia, przydałoby się stworzyć również przyczółki gdzie oddawano by cześć bogom/bogu. A to, moim zdaniem, wygeneruje jedynie masę nowych tematów, które niekoniecznie będą odwiedzane.
  Innymi słowy, jestem za określeniem religii ALE niech to odbędzie się w formie łagodnej, nienarzucającej niczego graczom. Łatwiej będzie stworzyć fanatyka religijnego, ale nie ograniczy się postaciom istniejącym rozgrywki.
  _________________
  Siedem Nieszczęść: Gniew

  Godność: Ira Inferveo
  Wiek: około 20
  Rasa: Cień
  Lubi: Ogień, ciekawe i niezwykłe rzeczy
  Nie lubi: Sezamu, idiotów i dręczycieli, nazywania jej Irką
  Wzrost / waga: 172cm / 55kg bardzo żywej wagi
  Aktualny ubiór: Czarna kurtka o głębokich kieszeniach, szara koszulka z logo jakiegoś mało znanego zespołu, brązowe spodnie myśliwskie, wojskowe buty, solidny pasek, pomarańczowa bandana. Event: Wojskowe buty, spodnie myśliwskie, sweter, pas.
  Znaki szczególne: Blizna po oparzeniu na lewym nadgarstku
  Zawód: Kucharz / dorywczo tancerka z ogniem
  Pod ręką: zapalniczka zippo, klucze, scyzoryk climber victorinox, komórka, zegarek
  Broń: noże - Camillus Heat w kieszeni kurtki i nóż myśliwski z hakiem na pasku, na plecach
  Stan zdrowia: Zdrowiutka
  Dołączył: 06 Lis 2016
  Posty: 138
  Wysłany: 14 Maj 2018, 14:20     

  Dlatego też wspomniałem o Twórcach, a nie o Twórcy. Ich płeć nigdzie nie jest określona więc mogą to być i kobiety i mężczyźni. Ostatecznie są Baśniopisarze i Baśniopisarki.
  Zgadzam się z przykładami, które mogą służyć za inspirację. Shinto, o którym wcześniej wspomniałem cytując wiki to "tradycyjna religia Japonii oparta na mitologii japońskiej, charakteryzująca się politeizmem oraz różnorodnością przejawów i kultów. Wierzenia shintō nie mają wspólnego kanonu, organizacji ani świętych ksiąg.". Oznacza to tyle, że można wepchnąć tam naprawdę wiele.

  Jeżeli zaś chodzi o fabularny problem. Nie miałem go jako takiego jeśli chodzi o religie per se, ale właśnie o ich wpływ na kulturę i język. Jest wiele zwrotów, które mają bazę w religiach i bez nich są całkowicie bezsensowne.

  Religii panującej to nawet bym nie chciał. Można by zrobić coś w stylu gdyby znalazło się więcej chętnych, ale swoboda jest wg mnie lepsza. Jak będzie ogólny charakter wierzeń w KL i SO to ludzie sobie już jakoś poradzą moim zdaniem z opisywaniem tego gdy będą tego potrzebowali.
  Jeśli zaś chodzi o świątynie i inne takie - robić, ale tylko wtedy gdy chce się ich użyć, a nie na zapas, bo to by nie miało najmniejszego sensu.
  _________________
  Ogień to siła, która niszczy lub tworzy - zależy jak ją pokierujesz. Tak jak gniew...


  Ognista ręka
  Wyświetl posty z ostatnich:   
  Po drugiej stronie krzywego zwierciadła... Strona Główna
  Odpowiedz do tematu
  Nie możesz pisać nowych tematów
  Możesz odpowiadać w tematach
  Nie możesz zmieniać swoich postów
  Nie możesz usuwać swoich postów
  Nie możesz głosować w ankietach
  Nie możesz załączać plików na tym forum
  Możesz ściągać załączniki na tym forum
  Dodaj temat do Ulubionych
  Wersja do druku

  Skocz do:  
  Szybka odpowiedź

  Użytkownik: 
             

  Wygaśnie za Dni
   
     Copyrights © by Spectrofobia Team
  Wygląd projektu Oleandra. Bardzo dziękujemy Noritoshiemu za pomoc przy kodowaniu.

  Forum chronione jest prawami autorskimi!
  Zakaz kopiowania i rozpowszechniania całości bądź części forum bez zgody jego twórców. Dotyczy także kodów graficznych!

  Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
  Template AdInfinitum
  Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 9